Turna Tasarım
0312 212  3  212
Google Seo Nedir?  Klasik bir açıklamayla Seo; Search engine optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu veya İyileştiricisi demektir. Teknik bir tanım yapıp karmaşıklık yaratmaya gerek yok. Seo kısaca sitenizin aranınca bulunmasını sağlayan işlermler bütünüdür.  

Bu işlemler 2 ana gurupta toplanabilir. Birincisi web sitesi üzerinde yapılan işlemler, buna site içi düzenleme denir. İkincisi de site dışı işlemler, buna da site dışı düzenleme denir.

Arama motorunda arama yapıldığında bulunabilmeniz veya bulunabilir düzeye ulaşmanız için bu iki çalışmanın da uzman eller tarafından ve hatasız olarak yapılması gerekmektedir. Bir çok kişi yada kurum, seo için site içi çalışmayı es geçmektedir. Oysa bu iki çalışma birbirini tamamlayan unusrlardır.

Site içi çalışma kısaca site kodlama yapısının dğzeltilmesi ve varsa hataların giderilmesi gibi bir çok çalışmayı içerir. İskelet yapısı hatalı olan bir site için ne kadar çalışma yaparsanız yapın alınan sonuçlar kalıcı ve uzun vadede tatmin edici olmayacaktır. Arama motorları kendi sonuçlarının kalitelerini koruyabilmek için sitelerinde kaliteli kod yapısına sahip olmalarını ister. Bu da uzman eller tarafından yapılan site içi düzenlemelerle yapılabilir.

Site dışı çalışmalar ise reklamdan, tanıtım çalışmalarına kadar bir çok konuyu kapsamaktadır. Bir seo firmasıyla çalışmaya karar vermeden önce şunu unutmayınız. Hiç bir seo kısa sürede netice vermez. Kısa sürede netice veren seo işlemleri uzun vadede alan adınızın arama motorlar tarafından ban, sandbox gibi isimler verilen cezalandırma sistemlerine giremesine sebep olabilir.

Profesyonel bir seo firması çalışmalarını planlar ve o plana göre çalışmalar yapar. Turna Tasarım`da seo çalışmalarını uzman personelleriyle planlamakta ve uzun vadede kalıcı çözümler sunacak şekilde çalışmaktadır. Kısa sürede netice bekleyen müşterilerimize bu konu açıklanmakta ısrar edilmesi durumunda da çalışmalar askıya alınmaktadır. Çünkü kısa vadede hızlı çözüm ancak ve ancak manüpülasyonla yanı arma motorlarının yasakladığı çalışmalarla mümkündür. Bunun da anlaşılması durumunda cezası 2 yılı bulan alan adı banlanmaları, anahtar kelimelerde filtreye girme gibi cezalar verilmektedir. (Arama motorlarını hazırlayan mühendisler sürekli yazılım geliştirmeleri yaparak bu tür çalışma yapanları kolayca tesbit edebilmektedir.) 

Google‘ın SEO konusundaki uyarı yazısını okumak için TIKLAYINIZ.

TURNA TASARIM‘ın arama motorları referanslarını görmek için TIKLAYINIZ